Kā izturēties darba intervijā

Darba intervija ir viens no instrumentiem, kas palīdz darba devējam izvēlēties starp vairākiem pretendentiem uz brīvo amatu. Jūsu CV un pieteikuma vēstule ir radījuši priekšnoteikumus, lai Jūs nokļūtu darba devēja kabinetā, un Jums jāparāda tas, kas Jūs esat, kā ieguldījums, kuru Jūs varat sniegt uzņēmumam.

Cilvēki tic, ka, atbilduši darba devēja prasībām, viņi saņems piedāvājumu stāties darbā. Tomēr pirmais, par ko Jums jāliecina (un par to Jums arī ir vislielākā skaidrība), ir nevis tas, ka patiešām spēsiet attaisnot darba devēja cerības, bet gan tas, ko varat dot kompānijai no sevis. Sevis prezentācijas prasmēs ietilpst gan profesionālās spējas, gan sava nākotnes vīzija, gan Jūsu ārējais izskats un balss.

Pirmajam iespaidam par Jums ir liela nozīme. Te nu jāatceras, kā ievērot lietišķo etiķeti apģērbā. Sievietēm ieteicams kostīms vai svārki (bikses) un blūze, obligātas ir zeķubikses. Kurpēm jābūt pieskaņotām apģērbam, bet var izmantot arī kādu nelielu akcentu – lakatiņu, piespraudi vai matu sprādzi. Vīrietim jābūt uzvalkā, tumšās kurpēs un jāvalkā kaklasaite. Nav pieļaujamas zeķes, kuras atklāj aizraujošu krāsu košumu, tikko vīrietis intervijā tiek aicināts apsēsties.

Jums jābūt līdzi arī CV – gadījumam, ja kandidātu ir tik daudz, ka uz galda nav atrodams Jūsu dokuments. Arī tā mēdz gadīties, bet Jūsu palīdzība rosinās domāt, ka mēdzat aizdomāties arī par tādiem it kā sīkumiem, tātad plānojat situācijas uz priekšu.

Intervijā izturieties brīvi un nepiespiesti. Esiet pārliecināts par sevi, centieties saspringumu atstāt aiz kabineta durvīm. Ja nekā savādāk nespējat pārvarēt satraukumu, iztēlojieties, ka iztaujāšana izraisa nervozitāti pretī sēdošajā. Šādi atbrīvojies no negatīvām emocijām, Jūs varat paskatīties uz notiekošo no malas – neitrāli un bez saspīlējuma.

Jums jābūt patiesam un jārada godīgas sarunas priekšnoteikumi. Lai gan Jums nav jāatbild darba devējam uz personīgiem jautājumiem, piemēram, par Jūsu ģimenes plāniem, tomēr godprātība atmaksājas. Ja esat drīzumā iecerējuši ģimenes pieaugumu vai tas jau ir ceļā, būtu tikai godīgi paziņot par to – padomājiet, ka arī uzņēmums vēlas rēķināties ar zināmiem apstākļiem, kas saistīti ar darbinieku dekrēta atvaļinājumiem vai citiem plāniem.

Esat sagatavojies jautājumiem, kāpēc Jums interesē tieši šis darbs. Motivācija ir ārkārtīgi svarīga Jums pašam, lai saglabātu iemeslus, kāpēc esat iecerējis iegūt šo darbu. Izceliet īpašības un profesionālās prasmes, kas, Jūsuprāt, palīdzēs Jums pildīt amata pienākumus, paskaidrojiet, kā Jūs redzat savu darbību paredzamajā amatā. Informācija, ko būsiet iepriekš ieguvis par uzņēmumu, ļaus Jums labāk ilustrēt savu lomu uzņēmuma vīzijā. Jums jāatstāj iespaids, ka esat īstais amata kandidāts, kurš saskata uzņēmuma vajadzības un redz savu devumu tā attīstībā.

Lai kāds, Jūsuprāt, būtu sarunas iznākums, saglabājiet laipnu attieksmi un cieņu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s